Pod Aktem Założycielskim Konfederacji Polski Niepodległej z 1 września 1979 roku figurowały nazwiska 3 osób z Siedlec, należące do Siedlecko-Podlaskiej Grupy Ludowo-Narodowej (Zygmunt Goławski - podpisany jako "Zygmunt Marowski", Ryszard Piekart - podpisany jako "Ryszard Kossowski" i Roman Kraszewski).
W Siedlcach aktywną działalność polityczną w KPN prowadził Zygmunt Goławski oraz jego trzej synowie (Andrzej, Krzysztof oraz Zygmunt junior) a także Jan Mizikowski.
W okresie od września 1980 do stycznia 1981 władze aresztowały liderów KPN : Leszka Moczulskiego, Tadeusza Stańskiego, Zygmunta Goławskiego i Romualda Szeremietiewa. Ten fakt, a także zawieszenie działalności KPN (od grudnia 1980 do lipca 1981) sparaliżowały Obszar I, warszawski w ramach którego były Siedlce, w pierwszych miesiącach 1981.
Po Grudniu do obozów internowania trafiło wielu aktywnych działaczy KPN wn tym z Siedlec rodzina Goławskich, Jan Mizikowski, Ryszard Piekart.
Po Grudniu pierwsze oznaki wznowienia działalności KPN na Mazowszu można zauważyć dopiero w 1983. Krzysztof Król nawiązał kontakt ze zwolnionym w grudniu 1982 z obozu internowania Zygmuntem Goławskim (seniorem) z Siedlec i Tadeuszem Jandziszakiem z Wrocławia. Cała trójka zaczęła występować w imieniu Rady Politycznej KPN, używając pseudonimów: "Andrzej Grot" (Król), "A. Kowalski" (Goławski) oraz "Zawisza" (Jandziszak).
Narastające różnice między zwolnionymi z więzienia liderami KPN dot. taktyki dalszego działania spowodowały, że jesienią tego roku doszło do rozłamu, który szczególnie dotknął KPN w Warszawie i w Siedlcach. Po zebraniu Rady Politycznej 14 października 1984 z KPN odeszli m.in.: Romuald Szeremietiew, Tadeusz Stański i rodzina Goławskich. W styczniu 1985 założyli oni Polską Partię Niepodległościową (PPN), która miała prowadzić działalność konspiracyjną.
(Opracowano na podstawie Archiwum KPN )