Ludzie
D
-
DAUKSZA Lech
W 1981r. przewodniczący Sekcji Pracowników Kultury w Oddziale Regionu NSZZ „Solidarność” Siedlce. 1982-85 wykonywał diapozytywy do druku gazet, książek, znaczków, i tzw. prasowanek (1983). 1983-85 redaktor naczelny „Metrum” odpowiadał też za sprawy techniczne (wykonywanie mikrofilmów, obróbka mikrochemiczna) oraz drukował we własnym mieszkaniu, był także autorem zamieszczanych tam tekstów.
-
DAUKSZA Maria
w 1980-1981 członek KZ NSZZ „S” Pracowników Kultury woj. siedleckiego. Współzałożycielka, w latach 1983-89 sekretarz redakcji „Metrum”, zajmowała się też drukiem, składem (we własnym mieszkaniu) i kolportażem. Autorka licznych tekstów oraz projektów okładek książkowych w wydawnictwie Metrum. W jej mieszkaniu mieściło się centrum obliczania wyników wyborów do rad narodowych w 1985 roku (Biuro Pełnomocnika OKW „S” ds. frekwencji wyborczej, pełnomocnikiem był C. Kaźmierczak).
-
DĄBROWSKI Adam
W latach 1981-89 kolportował ulotki i niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Opinia”, „Głos”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Przedświt, Baza, Niepodległość).
-
DĄBROWSKI Stanisław
w 1981 r. jeden z założycieli Klubu Inteligencji Katolickiej. W 1981r. w redakcji pisma NSZZ „Solidarność” „Odnowa”. W latach 1981-82 współredagował, drukował we własnym mieszkaniu i rozpowszechniał na terenie Sokołowa Podlaskiego „Wiadomości Podlaskie”, organizował papier, farbę i inne akcesoria drukarskie. Do 1989r. kolportował niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Baza, Przedświt, Niepodległość). Współpracował jako prawnik z Diecezjalnym Komitetem Charytatywno-Społecznym.
-
DEDECIUSZ Jan
w 1981 zastępca przewodniczącego Oddziału NSZZ „S” w Garwolinie. Przewodniczący KZ w PKS. Od 1982 kolportował prasę i wydawnictwa niezależne, współpracował z Siedleckim Komitetem Oporu Społecznego.
-
DOBROWOLSKI Marek
w Garwolinie założyciel od 1982 roku Młodzieżowego Ruchu Oporu „Solidarność”.(napisy na murach, produkcja i kolportaż ulotek, wyjazdy na spotkania m.in. z Marianem Piłką , manifestacje w Poznaniu, Warszawie.).
-
DOŁĘGOWSKI Jan
Rolnik ze wsi Przywory Duże, gm. Wiśniew. W 1981r. pierwszy przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” RI w Siedlcach. Represjonowany (więziony).
-
DOROSZ Franciszek
W latach 1982-89 kolportował ulotki, znaczki i prasę niezależną (m.in. ”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) w Białej Podlaskiej.
-
DORSZ Barbara
W latach 1982-86 prowadziła (wraz z mężem Markiem) we własnym mieszkaniu w Białej Podlaskiej magazyn niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Tu teraz”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”), ulotek i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Krąg, Przedświt, Metrum).
-
DORSZ Marek
W latach 1982-86 prowadził (wraz z żoną Barbarą) we własnym mieszkaniu w Białej Podlaskiej magazyn niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Tu teraz”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) ulotek i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Krąg, Przedświt, Metrum). W latach 1984-89 organizował występy artystyczne w kościołach.
-
DREWNIAK Andrzej
Przewoził na Zachód materiały „Solidarności” w tym niezależną prasę siedlecką („Gazeta Podlaska”, „Metrum”), filmy i mikrofilmy. Przywoził z Zachodu: materiały drukarskie, części do radia,. mini-magnetofony.
-
DREWNIAK Magdalena
W latach 1982-89 kolportowała prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, „Metrum”). Prowadziła w swoim mieszkaniu skrzynkę dla siedleckiego SKOS, a następnie „Gazety Podlaskiej”, był to także lokal kontaktowy przeznaczony na spotkania siedleckiej i warszawskiej „Solidarności”. Od 1984 organizowała występy i wyjazdy Teatru Domowego do Siedlec, współpracowała z radiem „Solidarność” Siedlce. W jej mieszkaniu nagrano większość audycji siedleckiego radia.
-
DRYGIEL Edmund
Rolnik ze wsi Siedliska, gm. Wojcieszków. W 1981r. przywódca strajku „Solidarności” RI w Siedlcach. Represjonowany (internowany).
-
DRWĘSKA Halina
w 1981 roku KZ NSZZ „S” w Stalchemaku. W latach 1982-89 kolportowała niezależną prasę (m.in.„Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Metrum, Instytut literacki Paryż) oraz współorganizowała bibliotekę wydawnictw niezależnych w Mostostalu Siedlce. Uczestniczyła w pracach Diecezjalnego Komitetu Charytatywno-Społecznego w Siedlcach.
-
DUK Zbigniew
W latach 1981-84 kolportował ulotki i prasę niezależną (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Wiadomości Podlaskie”, „Goniec Wojenny”, „Metrum”). Represjonowany.
-
DZIĘGA Włodzimierz
W latach 1980-81 przewodniczący MKZ, a następnie ODDziału „Solidarności” w Radzyniu Podlaskim.