Ludzie
G
-
GAJOWNICZEK Jerzy
Konstruktor i wykonawca nadajnika dla radia „Solidarność” Siedlce w 1984r. Do 1989 r. zajmował się techniczną stroną tego przedsięwzięcia, nadawał z mieszkania swojego i swojej matki audycje radiowe. Uczestniczył w, kolportażu gazet (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Myśl, CDN, Metrum).
-
GAŁĄZKA Jerzy
W latach 1982-89 kolportował ulotki, plakaty, znaczki, podziemna prasę (m.in. Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Gazetka Ludowa”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, Metrum), organizował akcje protestacyjne w miejscu pracy (VIS Siedlce ). W 1985r. podpisał apel wzywający do bojkotu wyborów.
-
GAŁĄZKA Ryszard
W latach 1981-89 kolportował ulotki, znaczki i prasę niezależną (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”).
-
GAŃKO Tadeusz
W 1981r. wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w WSR-P oraz redaktor pisma NSZZ ”Solidarność” na WSR-P „Głos Niezależnych”. Represjonowany (internowany).
-
GERESZ Jerzy
współpracownik Komitetu Obrony Robotników od 1976 roku. Brał udział w głodówce w obronie więźniów politycznych w kościele św. Marcina w Warszawie (24.-31.05.1977). W latach 1980-81 organizował koła NSZZ „S” Rolników Indywidualnych . Wielokrotnie represjonowany (internowany, aresztowany, więziony, umieszczany w szpitalach psychiatrycznych, pobity).
-
GŁĘBICKI Zbigniew
W latach 1984-89 wykonywał diapozytywy, drukował (sitodruk) oraz brał udział w transporcie ulotek, „Metrum” oraz książek wydawnictw Metrum i im. Grzegorza Przemyka.
-
GŁOWACKI Roman
W latach 1980-81 członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Uczestnik strajku studenckiego w WSR-P w Siedlcach (członek Komitetu Strajkowego).
Po wprowadzeniu stanu wojennego, będąc nauczycielem w Woli Radłowskiej, czynny w niezależnym życiu kulturalnym. Organizator spotkań z działaczami „Solidarności”, w tym z internowanymi. Współpracownik działacza ruchu ludowego Stanisława Mierzwy. Zaangażowany w działalność Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. -
GŁOWACKI Zygmunt
W latach 1981-89 kolportował ulotki, znaczki i niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Przedświt, Baza, Niepodległość) . Represjonowany (więziony).
-
GŁÓDŹ Kazimierz
W latach 1982-89 członek Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Siedleckim Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego, brał udział w manifestacjach patriotycznych i kolportował ulotki oraz niezależną prasę ( m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Niepodległość, Baza).
-
GOLBIAK Bogumiła
W latach 1982-86 udostępniała (wraz z mężem Krzysztofem) mieszkanie i uczestniczyła w produkcji zdjęć, plakatów i kalendarzy. W latach 1985-89 w jej mieszkaniu znajdował się magazyn niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wola”, „Biuletyn Informacji Telegraficznych” „Gazeta Podlaska”, „Metrum”), ulotek, plakatów, znaczków i książek(m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Przedświt, Baza, KOS, Rytm, Metrum, Instytut Literacki).
-
GOLBIAK Krzysztof
W 1981 r. brał udział w manifestacjach patriotycznych w Warszawie. 1 maja 1982 r. współorganizował happening podczas oficjalnego pochodu (wypuszczenie wron przewiązanych czerwonymi wstążkami). Przemycał prasę podziemną do obozów dla internowanych. W latach 1982-89 czynnie uczestniczył w akcjach ulotkowych, plakatowych i malowaniu napisów na murach, wykonywał kalendarze na rok 1984 i 1986). W latach 1985-89 prowadził (wspólnie z żoną Bogumiłą) we własnym mieszkaniu magazyn i punkt kolportażowy niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „cdn”, „Wola”, „Biuletyn Informacji Telegraficznych”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”), ulotek, plakatów, znaczków i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Przedświt, Baza, KOS, Rytm, Metrum, Instytut Literacki), które przywoził z Warszawy. W latach 1984-87 brał udział w nadawaniu audycji radia „Solidarność” Siedlce.
-
GOŁAWSKA Anna
W 1981 roku etatowy pracownik siedleckiego Oddziału „S”, zaangażowana i oddana w działalność związkową. Przewoziła materiały, bibułę do ośrodków internowania. Przechowywała prasę i wydawnictwa podziemne. Uczestniczyła w wielu manifestacjach patriotycznych w Siedlcach i Warszawie.
-
GOŁAWSKI Andrzej
W latach 1976-89 kolportował znaczki, ulotki, niezależną prasę (m.in. ”Biuletyn Informacyjny KOR”, „Robotnik KOR”, „Robotnik Wybrzeża”, „Głos”, „Opinia”, „Placówka”, „Bratniak”, „Gospodarz”, „Niepodległość”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Młoda Polska, Wydawnictwo Polskie, im. Konstytucji 3 Maja, Niepodległość, Baza). Od 1978 r. w ramach Siedlecko-Podlaskiej Grupy Ludowo-Narodowej brał udział w drukowaniu ulotek KPN i organizowaniu rocznicowych manifestacji patriotycznych. 1979-84 członek KPN. W 1980r. uczestniczył w akcjach ulotkowych Podlaskiej Grupy Niepodległościowej i budowie pomnika Ofiar Katynia na cmentarzu powązkowskim w Warszawie. W latach 1981-89 brał udział w demonstracjach, akcjach ulotkowych i malowaniu napisów. Podczas internowania wykonywał znaczki poczty więziennej. Bestialsko pobity w Kwidzynie, służba więzienna brutalnie pobiła internowanych w tym bardzo ciężko 38 osób. Sprawcy pobicia uniknęli odpowiedzialności, natomiast ofiary znalazły się na ławie oskarżonych. Najbardziej poszkodowanych w akcji pacyfikacyjnej w Kwidzynie oskarżono o pobicie funkcjonariuszy i podżeganie do buntu. Rozprawa przeciwko nim miała odbyć się w Elblągu. [Hańba polskiego sądownictwa opisana m.in. w książce pt. „Kwidzyn. W niewoli brata mego...” opracowana przez internowanych: Bogusława Kazimierza Gołąba i Władysława Kałudzińskiego. Olsztyn, 2005 r.] 1985-89 w PPN. Represjonowany (internowany, więziony).
-
GOŁAWSKI Krzysztof
W latach 1976-89 kolportował ulotki, znaczki, niezależną prasę (m.in.”Biuletyn KOR”, „Głos”, „Robotnik KOR”, „Robotnik Wybrzeża”, „Opinia”, „Bratniak”, „Placówka”, „Gazeta Polska”, „Gospodarz”, „Niepodległość” i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Młoda Polska, Wydawnictwo Polskie, im. Konstytucji 3 Maja, PoMost, Niepodległość, Baza). Od 1978 r. w Siedlecko-Podlaskiej Grupie Ludowo-Narodowej, wykonywał matryce, sita oraz drukował ulotki KPN, pisma „Opinia” (przedruk) i „Platforma Obywatelska”. Był współorganizatorem rocznicowych manifestacji patriotycznych. W latach 1979-84 w KPN. W 1980 r. uczestniczył w akcjach ulotkowych Podlaskiej Grupy Niepodległościowej i budowie pomnika Ofiar Katynia na cmentarzu powązkowskim w Warszawie w 1980 r. Współzałożyciel Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Podlasie”, który wszedł w skład NSZZ „Solidarność”. W 1981 r. V-ce przewodniczący NSZZ „S” Oddziału w Siedlcach. Delegat na I KZD, Redagował gazety związkowe „Odnowa” i „Serwis Bieżący” Przebywając w obozie dla internowanych zaprojektował i wykonał oryginalne znaczki poczty więziennej. W latach 1982-89 prowadził akcje ulotkowe, malowania napisów, organizował demonstracje i sporządzał ich dokumentacje fotograficzną. 1985-89 w PPN. Represjonowany (internowany; aresztowany i skazany podczas internowania i ponownie internowany).
-
GOŁAWSKI Zygmunt
Już w 1963 r. drukował katolickie wydawnictwa bezdebitowe. W latach 1976-89 prowadził hurtowy kolportaż ulotek, znaczków, niezależnej prasy (m.in. „Opinia”, „Robotnik KOR”, „Biuletyn Informacyjny KOR”, „Robotnik Wybrzeża”, „Placówka”, „Bratniak” , „Głos”, „Gospodarz”, „Gazeta Polska”, „Niepodległość”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Młoda Polska, Wydawnictwo Polskie, im. Konstytucji 3 Maja, PoMost,. Niepodległość, Baza) na terenie woj. siedleckiego. Współzałożyciel (wraz z Janem Mizikowskim) Siedlecko-Podlaskiej Grupy Ludowo-Narodowej, która w 1978 przeprowadziła akcję ulotkową przeciw wyborom oraz organizowała spotkania z politykami opozycyjnymi (m. in. W. Chrzanowski, A. Hall, L. Moczulski, J. Olszewski, W. Siła-Nowicki, W. Ziembiński). 1979-84 w KPN, członek Rady Naczelnej. Drukował ulotki KPN, organizował rocznicowe manifestacje polityczne, uczestniczył w budowie pomnika Ofiar Katynia na cmentarzu powązkowskim w Warszawie w 1980r. W tymże roku założył Podlaską Grupę Niepodległościową, która przeprowadzała akcje ulotkowe przypominające o agresji sowieckiej z 17.09.1939r. i Katyniu oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Podlasie, który wszedł w skład NSZZ „Solidarność”. W obozie dla internowanych uruchomił pocztę podziemną. W latach 1981-89 kierował manifestacjami, akcjami ulotkowymi, wydawał odezwy do narodu. W latach 1985-89 w PPN. W 1989r., nie zgadzając się z zatwierdzonymi przez L. Wałęsę kandydaturami na wybory kontraktowe, zorganizował konkurencyjny wobec oficjalnego Chrześcijańsko-Narodowy Komitet Obywatelski w Siedlcach. Wielokrotnie represjonowany (więziony, internowany).
-
GOŁAWSKI Zygmunt jr.
W latach 1976-89 kolportował ulotki, znaczki, niezależną prasę (m.in. Biuletyn Informacyjny KOR”, „Opinia”, „Robotnik KOR”, „Robotnik Wybrzeża”, „Bratniak”, „Placówka”, „Głos”, „Gazeta Polska”, „Gospodarz”, „Niepodległość”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Młoda Polska, Wydawnictwo Polskie, im. Konstytucji 3 Maja, PoMost, Niepodległość, Baza), brał udział w akcjach ulotkowych, malowania napisów, demonstracjach i drukowaniu odezw do narodu. Od 1979r. brał udział w druku ulotek KPN i organizacji rocznicowych manifestacji patriotycznych. Uczestniczył w budowie pomnika Ofiar Katynia na cmentarzu powązkowskim w Warszawie w 1980 r., działaniach Podlaskiej Grupy Niepodległościowej i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Podlasie, który wszedł w skład NSZZ „Solidarność”. Bestialsko pobity w Kwidzynie, służba więzienna brutalnie pobiła internowanych w tym bardzo ciężko 38 osób. Sprawcy pobicia uniknęli odpowiedzialności, natomiast ofiary znalazły się na ławie oskarżonych. Najbardziej poszkodowanych w akcji pacyfikacyjnej w Kwidzynie oskarżono o pobicie funkcjonariuszy i podżeganie do buntu. Rozprawa przeciwko nim miała odbyć się w Elblągu. [Hańba polskiego sądownictwa opisana m.in. w książce pt. „Kwidzyn. W niewoli brata mego...” opracowana przez internowanych: Bogusława Kazimierza Gołąba i Władysława Kałudzińskiego. Olsztyn, 2005 r.] 1985-89 w PPN. Represjonowany (internowany, więziony). 1985-89 w PPN. Represjonowany (internowany, więziony).
-
GOŁĘBIEWSKI Jacek
W 1982 r. organizował materiały dla pisma satyrycznego „Osa”.
-
GOŁĘBIOWSKI Bogusław
W latach 1982-89 organizował akcje ulotowe. W 1982 r. redagował „Głos Miński”, w latach 1983-85 „Przegląd Miński”, który także drukował wraz z ulotkami.
-
GOŁOŚ Eugeniusz
W latach 1982-89 organizował manifestacje patriotyczne w Węgrowie.
-
GOSIEWSKA Anna
W latach 1984-85 w jej mieszkaniu mieścił się magazyn ulotek, niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Krąg, Most, Niezależna Oficyna Liberałów).
-
GREJBUS Marek
W 1980 r. współzałożyciel MKZ „Ziemia Podlaska”, w 1981 r. członek władz Oddziału NSZZ „S”, delegat na WZD Regionu Mazowsze. Represjonowany (internowany)
-
GRUDA Szczepan
W latach 1983-89 organizował kolportaż ulotek, kalendarzy, niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Metrum”, „Metrum” „Gazeta Podlaska”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, Krąg, Przedświt, Metrum) pomiędzy Warszawą a Siedlcami, brał udział w akcjach ulotkowych i plakatowych. Był jedną z osób przywożących prasę i wydawnictwa z Warszawy.
-
GRYCZEWSKI Zdzisław
W latach 1981-89 prowadził magazyn ulotek, niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Przedświt, KOS, Słowo, Metrum), które następnie kolportował w siedleckich zakładach pracy. Represjonowany (więziony).
-
GRYGLAS Edmund
W latach 1981-82 kolportował (wraz z żoną Elżbietą) „Wiadomości Podlaskie”.
-
GRYGLAS Elżbieta
W latach 1981-82 kolportowała (wraz z mężem Edmundem) „Wiadomości Podlaskie”.
-
GUT Ewa Grażyna
W latach 1980-81 w redakcji pisma „Glos Niezależnych” odpowiadając za stronę techniczno-plastyczną, od 1980 r. w KZ NSZZ „S” w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach.
-
GUT Henryk
W 1980 roku jeden z organizatorów KZ NSZZ „S” w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach, przewodniczący Komisji Socjalnej. W 1989 roku zaangażował się w odrodzenie ruchu samorządowego i politycznego III RP: prezydent miasta, wojewoda, radny sejmiku mazowieckiego.