Przejdź do treści

Ludzie

A B C D F G J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż

S

  • SASIM Teresa

    W latach 1979-81 kolportowała niezależną prasę (m.in. ”Biuletyn Informacyjny KOR”, „Robotnik”, „Opinia”, „Głos”, „Bratniak”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Głos, im. Konstytucji 3 Maja). W latach 1982-89 przechowywała dużą ilość papieru (m.in. dla tytułów: „Tygodnik Mazowsze”, „Goniec Wojenny”, „Wiadomości Podlaskie”, „Opinia”) oraz ulotek. Represjonowana (internowana).

  • SAWCZUK Zenon

    W latach 1988-89 drukował (ramki, sitodruk) ulotki, biuletyny związkowe oraz „Naprzód”. Czynny także w Lublinie.

  • SCHOLASTYKA s.

    Matka przełożona (po Matce Christinie) Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek w Siedlcach.  Wspomagała wraz z pozostałymi siostrami strajkujących rolników i studentów . W latach 1982-89 klasztor był siedzibą Diecezjalnego Komitetu Charytatywno-Społecznego. Na terenie klasztoru przechowywała papier i wydawnictwa niezależne.
    S. Scholastyka i pozostałe siostry przygotowywały paczki zaopatrzeniowe dla uwięzionych. Co miesiąc, w przyklasztornej kaplicy odbywały się msze św. w intencji Ojczyzny i osób internowanych i uwięzionych. Klasztor Sióstr Benedyktynek stał się głównym punktem pomocy rodzinom i samym uwięzionym.

  • SISIK Danuta

    W latach 1982-89 kolportowała znaczki, ulotki, niezależna prasę (m.in. ”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Instytut Literacki - Paryż, Metrum).

  • SKLEPIK Jakub

    W latach 1981-83 redagował i wydawał organ Mazowieckiej Konfederacji „Solidarność” Podlasie pt. „Podlasie” (wyszło 12 numerów). Po 1984r. czynny w Warszawie.

  • SKOMORUCHA Wacław bp.

    biskup pomocniczy Diecezji Siedleckiej. Na strajku studentów siedleckiej uczelni odprawiał msze św. W stanie wojennym często odwiedzał uwięzionych i internowanych.  W ośrodkach internowania sprawował Najświętszą Ofiarę. Przewoził grypsy od internowanych. Wspierał duchowo i materialnie rodziny uwięzionych. W klasztorze sióstr Benedyktynek od Nieustającej Adoracji co miesiąc odprawiał msze św. wygłaszając patriotyczne kazania.

  • SKORUPKA Krzysztof

    W latach 1981-1988 współpracował z podziemnymi strukturami siedleckiej "Solidarności". W maju 1983 r. zatrzymany i osadzony w areszcie na 2,5 miesiąca za przewóz powielacza, wydawnictw drugiego obiegu, matryc i farb drukarskich. Zwolniony na mocy amnestii w lipcu 1983 r. Współpracował ze Stanisławem Karpikiem, Wojciechem Zubkiewiczem i Adamem Oreszczukiem. Inwigilowany przez SB, wielokrotne przeszukania w domu i zatrzymania na 48 godzin w milicyjnych aresztach.

  • SKUP Henryk

    W latach 1982-1988 drukował i prowadził skrzynkę kolportażową niezależnej prasy i wydawnictw. Zorganizował w stanie wojennym przewóz powielacza spod Ostrołęki do drukowania „Wiadomości Podlaskich”. Członek Diecezjalnego Komitetu Charytatywno-Społecznego.

  • SKUROSZ Michał

    W latach 1982-84 prowadził we własnym sklepie w Łukowie magazyn niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”,  „cdn”, „Wiadomości Podlaskie”, „Goniec Wojenny”, „Metrum”) ulotek i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, CDN, Kos, WsKos, Baza, Przedświt). Represjonowany (internowany).

  • SKWARA Jadwiga

    W 1981 r. w redakcji „Biuletynu Informacyjnego KZ NSZZ <Solidarność>” w zakładach Stalchemak. W 1982 r. pełniła funkcję łącznika w redakcji pisma satyrycznego „Osa”.

  • SŁOWIŃSKA Beata

    W latach 1984-89 prowadziła we własnym domu we wsi Podgórzyce magazyn papieru i sprzętu dla wydawnictwa Metrum.

  • SOBIECH Stanisław

    W latach 1984-90 udostępniał mieszkanie do nadawania audycji radia „Solidarność” Siedlce, od 1983 do 1986 r. organizował materiały poligraficzne i farby dla podziemnych drukarni.

  • SOBÓTKA Wacław

    Rolnik ze wsi Dybów, gm. Kosów Lacki. W 1981 r. trzeci przewodniczący zarządu Wojewódzkiej Komisji Założycielskiej NSZZ „Solidarność” RI.

  • STASIAK Wiktor

    W 1981 r. rzecznik prasowy strajku NSZZ „Solidarność” RI w Siedlcach. W latach 1981-89 prowadził kolportaż ulotek, znaczków, niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wola”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Myśl, Krąg, Przedświt, Metrum) w środowisku wiejskim. W latach 1983-85 w składzie Terenowej Komisji Wykonawczej (z ramienia NSZZ „Solidarność” RI). Represjonowany (internowany).

  • STEFANIUK Wacław

    W latach 1982-86 prowadził kolportaż ulotek, niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Tu teraz”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Przedświt, Krąg, Most, KOS) w Białej Podlaskiej.

  • STĘPNIK Wiesław

    W latach 1982-89 kolportował niezależna prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Opinia”, „Głos”, „Niepodległość”), ulotki i książki (m.in. publikacje wydawnictw KPN, Głos, Baza, Przedświt), brał udział w akcjach ulotkowych i manifestacjach patriotycznych.

  • STRZAŁKOWSKA Elżbieta

    W latach 1986-89 kolportowała niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, „Tu Teraz”, „cdn”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”), ulotki i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, Przedświt, Metrum) w Białej Podlaskiej.

  • SUDEWICZ Czesław

    W latach 1982-89 kolportował niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wiadomości Podlaskie”, „Podlasiak”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”), ulotki i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Przedświt, Krąg, Baza, Metrum) w Białej Podlaskiej.

  • SYLWESTRZAK Halina

    W 1981 roku w prezydium Oddziału NSZZ „S” w Siedlcach, KZ w Służbie Zdrowia. W latach 1982-89 kolportowała ulotki, znaczki, niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wola”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Krąg, KOS, Most, Przedświt, Metrum) i działała w Diecezjalnym Komitecie Charytatywno-Społecznym.

  • SZCZYGIELSKI Andrzej

    Uczestnik strajku studenckiego w 1981 roku. Wykonał fotograficzną dokumentację strajków: studenckiego i rolników. W latach osiemdziesiątych inicjator wielu niezależnych działań kulturalnych (klub kawalerów, rajdy, spotkania literackie).

  • SZEWCZYK Jan

    W latach 1982-89 kolportował  ulotki, znaczki, niezależną prasę (m.in. ”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”,  „cdn”, „Wola”, „Tu Teraz”, „Prawo i Bezprawie”, „Niepodległość”, „Rzeczpospolita Samorządna” „Wiadomości Podlaskie”, „Informator Solidarność Siedlce”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Pokolenie, Neutrino, Most, Przedświt, im. Konstytucji 3 Maja, Rytm, Editions Spotkania, Niepodległość) w miejscu pracy (NBP) w Węgrowie.

  • SZEWCZYK Janina

    W 1981 r. przewodnicząca Oddziału NSZZ „Solidarność” w Węgrowie. W latach 1982-89 kolportowała ulotki, znaczki, niezależną prasę (m.in. ”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, cdn”, „Wola”, „Tu Teraz”, „Prawo i Bezprawie”, „Niepodległość”, „Rzeczpospolita Samorządna”, „Wiadomości Podlaskie”, „Informator Solidarności Siedlce”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Pokolenie, Neutrino, Most, Przedświt, Editions Spotkania, im. Konstytucji 3 Maja, Rytm, Niepodległość) w środowisku nauczycielskim.

  • SZUBIŃSKI Zbigniew

    W 1981 r. rzecznik prasowy Oddziału NSZZ „Solidarność” w Mińsku Mazowieckim. W 1982 r. współzałożyciel, od 1986 r. przewodniczący Tajnej Komisji Oddziałowej. W latach 1982-89 organizował akcje ulotkowe, kolportował znaczki, ulotki, niezależną prasę (m.in. ”Tygodnik Mazowsze”, „Tygodnik Wojenny”, „cdn”, „Robotnik (MRKS)”, „Solidarność Walcząca”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Krąg, CDN, Akcent). W 1982r. redagował „Głos Miński”, w latach 1983-85 „Przegląd Miński”, który także drukował wraz z ulotkami. Represjonowany (więziony).

  • SZUMILAS Adam

    Przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Siedlcach. W latach 1982- 1985 kolportaż niezależnej prasy. Represjonowany (internowany).

  • SZYMAŃSKI Krzysztof

    Rolnik ze wsi Korytnica. Od 1980 roku organizuje struktury rolniczej „Solidarności”. 29 kwietnia 1982 roku w Jadowie zostaje zatrzymany Na komisariacie MO w Węgrowie zostaje skatowany Aresztowany i przewieziony do Aresztu Śledczego na Rakowiecką w Warszawie. Tam, wskutek doznanych obrażeń przebywa w szpitalu. Doprowadza do procesu sprawców swojego pobicia. Na sali rozpraw zostają uznani winnymi i zostają aresztowani esbecy, ormowiec, milicjant i skazani na kary więzienia. (Następnie po dwóch tygodniach wskutek tajemniczych czynności pozaprocesowych wszyscy wychodzą na wolność i powracają do pracy w resorcie). W latach 1982-89 kolportował ulotki w środowisku wiejskim. Represjonowany (aresztowany). Poseł  z ramienia Komitetu Obywatelskiego OKP w 1989 r.

  • SZYMCZAK Grzegorz

    W latach 1984-89 drukował ulotki, „Metrum” oraz książki wydawnictw Metrum i im. Grzegorza Przemyka.

  • SZYSZKOWSKI Stanisław

    W latach 1982-89 kolportował ulotki, kalendarze, niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Tu Teraz”, „Miś”, „Wiadomości Podlaskie”, „Podlasie”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Krąg, fakt, Głos, Pokolenie, Przedświt, CDN, Brzask, Metrum) w Terespolu i okolicach.