Ludzie
R
-
RADOMYSKI Tadeusz
przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego NSZZ „S'. i KZ na PKP
-
RADZIUK Tomasz
Od 1989r. redaktor pisma studenckiego „NOS (Niezależna Opinia Studentów”).
-
RATAJSKI Wiesław
W 1989r. przewodniczący Komitetu Obywatelskiego w Węgrowie.
-
RĘKAWEK Grzegorz
Od 1989r. przewodniczący NZS w WSR-P Siedlce i redaktor pisma studenckiego „NOS (Niezależna Opinia Studentów).
-
ROGALA Stanisław
W latach 1980-81 udzielał nieodpłatnie porad prawnych w siedzibie Siedleckiego Oddziału NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze. Po wprowadzeniu stanu wojennego był obrońcą z wyboru w sprawie oskarżonego przez SB internowanego Krzysztofa Goławskiego z Siedlec za wykonywanie legitymacji „Solidarności” w Ośrodku Internowania w więzieniu we Włodawie przed Sądem Rejonowym we Włodawie. W latach 70-tych wspólnie z śp. mecenasem Janem Mizikowskim i mec. Antonim Chrząszczewskim udzielali pomocy prawnej ludziom z Podlaskiego Komitetu Samoobrony Ludzi Wierzących. W latach 1982-83 bronił między innymi Janusza Niedziółkę z siedleckiego Mostostalu w sprawie dotyczącej nielegalnej działalności podziemnej prowadzonej przez niego oraz w podobnej sprawie jedną osobę z Łukowa przed Sądem Rejonowym w Siedlcach i Łukowie. W sierpniu roku 1982 pomagał w ukrywaniu się Mirosławowi Andrzejewskiemu po jego ucieczce z Obozu Internowania w Kwidzynie.
-
ROJEK Maria
W latach 1982-89 kolportowała ulotki, niezależną prasę (m.in. ”Tygodnik Mazo0wsze”, „Kos”, „cdn”, „Robotnik”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) w Siedleckim Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego.
-
ROMAN Czesław
W latach 1982-89 kolportował ulotki, niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Tu teraz”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Przedświt, WsKos, CDN, Metrum) na terenie Białej Podlaskiej.
-
ROMAN Jerzy
Członek władz Oddziału „Solidarności” w Białej Podlaskiej. W latach 1982-84 prowadził magazyn i kolportował niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, „Tu Teraz”, „Podlasie”, „Wiadomości Podlaskie”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Przedświt ) na terenie Białej Podlaskiej. W latach 1982-89 członek Diecezjalnego Komitetu Charytatywno-Społecznego w Siedlcach. Represjonowany (internowany).
-
ROSOCHACKI Henryk
W latach 1982-89 kolportował ulotki, kasety, kalendarze, niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „cdn”, „Wola”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, CDN, KOS, Wola) w Sokołowie Podlaskim.
-
ROSOCHACKI Wiesław
W latach 1982-89 kolportował ulotki, kasety, kalendarze, niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „cdn”, „Wola”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum” i książki (m.i8n. publikacje wydawnictw NOWA, CDN, Wola, KOS) w Sokołowie Podlaskim.
-
RUDZIŃSKI Antoni
W latach 1982-89 zamieszkując w Konstantynowie k. Białej Podlaskiej kolportował niezależna prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Myśl, Przedświt, KOS, WsKos) w środowisku wiejskim.
-
RYBICKI Jan
W 1981r. w redakcji gazety zakładowej „Niezależni” wydawanej w Stalchemaku.
-
RYCZKOWSKI Jerzy
przewodniczący KZ w PGK w Węgrowie. W latach 1982-89 brał udział w manifestacjach patriotycznych w Węgrowie i Gdańsku, prowadził międzymiastowy kolportaż niezależnej prasy (m.in. ”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, „cdn”, „Wola”, „Tu Teraz”, „Prawo i Bezprawie”, „Niepodległość”, Rzeczpospolita Samorządna”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Pokolenie, Słowo, Editions spotkania, Most, neutrino, Przedświt, im. Konstytucji 3 Maja, Rytm, Niepodległość). W latach 1987-89 drukował (sitodruk) „Solidarność Walczącą”. W 1989r. wiceprzewodniczący Komitetu Obywatelskiego w Węgrowie.
-
RZEMIENIUK Florentyna
założyciel KZ NSZZ „S” w ZSZ nr 1 w Siedlcach, współzałożyciel Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „S” w Siedlcach Autorka opracowania historycznego Kazano zapomnieć wydanego w 1981r. przez oddział siedlecki Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. W latach 1983-89 autorka tekstów w „Metrum” oraz książek publikowanych pod pseudonimem: Andrzej Boblewski.